Sanallaştırmanın lider firmalarından VMware içinde bulunduğumuz Aralık 2014 ‘te VMware Workstation 11 ‘in full sürümünü duyurdu. Önceki sürümlerine göre yeni özellikler eklenen Workstation 11 sürümü kişisel bilgisayarında sanallaştırma teknolojisini kullanmak isteyenlere işletim sistemi ayırt etmeksizin kullanıma olanak sağlıyor. Linux ve Windows platformlarında çalışacak şekilde dizayn edilen 11 sürümü, daha iyi bir performans, daha güncel donanım desteği ve VMware vCloud Air ‘e bağlanabilme gibi göze çarpan yenilikler ile sunuldu.

Workstation 11, 30 günlük deneme sürümünü Linux ve Windows platformları için bu adresten kayıt olarak indirebilirsiniz.VMware Workstation-11 (14)

VMware Workstation 11 Özellikleri / Yenilikleri


-Mükemmel Uyumluluk için Daha Fazla İşletim Sistemi Desteği

Workstation 11 yeni işletim sistemlerini denemek için daha izole ve güvenli bir ortam sunar. Microsoft Windows 10 ve diğer son çıkan Microsoft ürünleri haricinde 200’den fazla işletim sistemini çalıştırabilir. En son çıkan Linux dağıtımları Ubuntu 14.10, RedHat 7, CentOS 7, Fedora 21, Debian 7  dahil daha birçok Linux dağımıtımını destekler. Ayrıca Workstation 11 ile test, eğitim veya demo için kullanmak isteyebileceğiniz  VMware ESXi, vSphere veya Hyper-V hypervisorleride çalıştırabilirsiniz.

VMware Workstation-11 (7)

 

-Yeni Nesil İşlemciler ile Daha Güçlü Performans

Workstation 11 maksimum performans için Haswell mimarisi dahil olmak üzere son Intel 64-bit x86 işlemcileri de destekler. Workstation 11 Haswell mimarisinin getirdiği özelliklerden yararlanmak üzere optimize edilmiştir. Bu sayede  CPU da, grafiksel işlemlerde, şifreleme/şifre çözme ve diğer performans gerektiren işlemlerde %45 oranında bir performans artışı sunar.

VMware Workstation-11 (1)

-Daha Güçlü Sanal Makinalar

Workstation 11 ile, sanallaştırılmış bir ortamda en zorlu uygulamaları bile çalıştırabilirsiniz. Maksimum 16 vCPU, 8 TB sanal disk ve 64 GB RAM özelliklerinde sanal makineler oluşturabilirsiniz. Bir sanal makinaya 2GB’a kadar video belleği ayırarak, OpenGL 2.1 ve DirectX 9.0 desteği ile AutoCAD, SolidWorks gibi yüksek grafik performansı gerektiren uygulamaları çalıştırabilirsiniz.

VMware Workstation-11 (4)

 

-Yeni Laptop ve Tabletler ile Uyumlu

Workstation 11 yeni laptop ve x86 tabletlerde kullanılan QHD+ (3200×1800)  gibi yüksek çözünürlüğe sahip ekranlarda görüntülenebilmek için optimize edilmiştir. Kullanıcılar Microsoft Surface Pro 3 ile kendi tabletlerinde ivme ölçer, jiroskop, pusula ve ışık sensörü gibi yeteneklerinden faydalanabilirler. Buna ek olarak Workstation 11 kolay son kullanıcı desteği verebilmek için 7.1 surround HD ses, USB 3.0 ve bluetooth gibi aygıtları destekler.

VMware Workstation-11 (9)

 

VMware Workstation-11 (13)-vCloud Air Desteği

Daha önce adı VMware vCloud Hybrid Service olarak bilinen VMware vCloud Air servisini Workstation ürününe entegre etti. Bu sayede vCloud servisinde bulunan hesabınıza bağlanarak Workstation üzerinde bulunan makinelerinizi uplaod edebilir veya Workstation 11 arayüzünden vCloud üzerinde bulunan sunucularınızı yönetebilirsiniz.

 

-Yeni Kullanıcı Arayüzü

Workstation 11, bilgisayarınızda veya vCloud üzerinde çalışan sanal makineleriniz için daha hızlı ve daha kolay kullanımı olan bir arayüz sağlar. Workstation 11 arayüzü; basitleştirilmiş menüleri, yeni simgeleri, kullanışlı sekmeler, tercih ekranları ve arama yeteneği olan bir sanal makine kütüphanesi ile zenginleştirmiş.

VMware Workstation-11 (5)

 

-Daha Kullanılabilir ve Verimli 

Workstation 11 ‘de oluşturduğunuz sanal makineleriniz için masaüstüne kısayol oluşturabilirsiniz. Bilgisayarınızda birden fazla monitör kullanıyorsanız artık sanal makinelerinizde de bu ekranları kullanabileceksiniz. Workstation 11 2,3 hatta 10 ekrana kadar görüntü çıkışını destekler.

Geleneksel BIOS yaklaşımına alternatif olarak EFI desteği de sunmaktadır.

Bağlantılı klonlar oluşturarakta daha fazla verimlilik elde edebilir ve bu sayede zamandan tasarruf edebilirsiniz.

VMware Workstation-11 (12)

 

-Sanal Makinelerinizi Kısıtlayın

Sanal makinelerinizin açılışına şifre koyabilir veya kısa vadeli işler, geçici personeller için zaman sınırlı makineler oluşturabilirsiniz. Süresi dolan sanal makineler yönetici izni olmadan yeniden aktif edilemez.

-Sanal Makineler Arası Uyumluluk

Workstation 11’de oluşturulan bir makine VMware ürün portföyünde ki farklı platformlara ( VMware Fusion Pro ve VMware Player Pro) uyumluluk sağlar. Aynı şekilde diğer ürün portföyünde yer alan sanal makinelerde Workstation ‘a uyumludur.

VMware Workstation-11 (2)

 

VMware tarafından sunulan karşılaştırma tablosu;

VMware Workstation-11-10-9

 

 

[Kaynak]
http://www.vmware.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Post Navigation