Bir tutkunun peşinden… Karadeniz Bisiklet Turu

Evet bu (nlar) bende bir tutku. Bisiklet, doğa ve Karadeniz. Şuan hepsini birleştirdiğim bir tatil/tur planım var. Aslında bu turun temellerini bir önceki tatilimde atmaya başlamıştım. Bir önceki İstanbul-Amasra bisiklet turumun devamı niteliği taşıyan ve bu turum tam manası ile Karadeniz bölgesini “gezdim” diyebileceğim türden olacaktı. Benim için “gezdim” diyebilmek, sadece gezmek, görmekten ibaret değil.

Peki nedir benim için gezmek;

1-Gittiğim, gördüğüm yerlerdeki ve yollardaki detayları görebilmek, keşfetmek. Bunun için bana göre en uygun araç “bisiklet’im.
2-Yeni insanlar tanıyıp, yeni arkadaşlıklar, dostluklar edinmek.
3-Gezdiğim coğrafyanın havasını doyasıya ciğerlerimde hissetmek, kültürlerini tanımak.
4-İmkanlar el verdiği sürece çadırda konaklamak.
5-Damağımı yöresel lezzetlerden yoksun bırakmamak.
6-…

Liste bu şekilde uzayıp gider. Geri kalan maddeleri tur yazılarımı okurken sizler de öğreneceksiniz.

Tur Bilgileri

Bu sefer Samsundan başlayacak olduğum bisiklet turum Gürcistan/Batum’da son bulacak. Ayrıca sahil güzergahı haricinde “Tranzon/Uzungöl,  Sümela Manastırı ve Rize/Ayder” yaylasına çıkmayı planlıyorum. Toplamda 12 gün sürmesini plandığım bir turdu bu. Tabi ki yolda oluşabilecek herhangi bir olumlu/olumsuz nedenden dolayı kendime güzergah veya gezilip görülecek yer sınırlaması getirmiyorum. Bu yüzden de tek seyahat etmeyi seviyorum. Şuan “tek başına o kadar çekilir mi insanın canı sıkılır” dediğinizi hissediyorum fakat tek başına seyahat etmek ile ilgili ayrıca bir yazı yazmayı planlıyorum. Belki o zaman bana hak verirsiniz diye umuyorum 🙂 Elbette dezavantajları olmuyor değil tek seyahat etmenin ama bunların hepsini “yalnız seyahat etmek” ile ilgili bir yazımda toplayacağım.

Samsun’a otobüs ile gideceğim daha sonra Batum’a kadar bisiklet ile gidip geri dönüşümde Hopa’dan otobüs ile gerçekleşecek. Şimdi de niye otobüs diyenler olduğunu duyuyorum. Bütün yolu bisikletle gidemez misin yoksa? diye düşünenler, hatta yol üstünde soranlar çok oldu. Öncelikle amacım, farklı yerler gezip görmek. Bu yüzden çalışan bir insan olarak bulduğum her fırsatta farklı yerlere gitmeye çalışıyorum. Kısıtlı olan zamanımı daha önce gittiğim yerlere tekrardan giderek vakit harcamaktansa, daha önceki bisiklet turumda kaldığım yerden devam etmek daha mantıklı geliyor. Bundan dolayı benim Karadeniz’de sıradaki ilim Samsun.

Güzergahım ise ; Samsun – Ünye – Ordu – Giresun – Tirebolu – Trabzon – Uzungöl – Rize – Ayder Yaylası – Artvin/Hopa – Gürcistan/Batum

0

Bir önceki turuma ek olarak bisiklet ve ekipman üzerinde çok fazla değişiklik yapmamakla birlikte bu sene sarj sıkıntısı yaşamamak için 11200mAh Ttec marka bir powerbank aldım. Diğer kullandığım malzemeleri ise buradan inceleyebilirsiniz.

10672357_507806279363890_1726892959108333690_n

Başlarda ailem olmak üzere yakın çevremde “deli misin oğlum bin otobüse, arabaya git gez neden bisikletle gidiyorsun” diye soranlar çok oldu. Şimdi babamla birlikte bisiklete biniyoruz. Kendisi arkadaşlarına beni anlatıyor ve şuan şehir içi ulaşımını sıklıkla bisiklet ile sağlıyor. Şimdi gelelim neden bisiklet sorusunun cevabına. Aslında bu konuda tamda duygu ve düşüncelerime tercüman olarak yazılmış bir kaç satır yazı var. Bu satırlar tur bisikletçiliğinin üstadlarından biri olan Gürkan Genç abimize ait.

Neden bisikletle seyahat?

Bisiklet; bir noktadan diğerine giderken detayları görebileceğin kadar yavaş, yol alabileceğim kadar hızlı, yaşamımı sürdürebileceğim ekipmanları taşıyabilecek kadar dayanıklı, doğayı kirletmeyecek kadar temiz bir ulaşım aracı.

Evet, tamda bu nedenlerden dolayı “bisiklet” ile seyahat edip, ulaşımımı sağlıyorum. Ve bu turumu da bisikletim ile gerçekleştirmeyi planlıyorum. Ayrıca başta deli gözüyle bakıp tur fotoğraflarımı, anılarımı gördükten sonra yaptığım bu tura imrenen birçok insan olduğunu da itiraf etmeliyim. Kimisi imrendiğini dile getirdi kimisi getiremedi onuda biliyorum 🙂

10593169_502977709846747_5253607954438687339_n

TDK bisiklet için; “Tekerlekleri pedal aracılığıyla ayakla döndürülen binek aracı, çiftteker, derrace, velespit” demiş. Lakin Gürkan abim nede güzel anlatmış bisikleti değil mi?

Her neyse vakit geldi çattı, klavye bir kenara bırakılıp demir atıma semeri vurayım ve “Hayde Vira Pedal Karadeniz” İşte gidiyorum… !

http://www.youtube.com/watch?v=cz1Exy9u4Ic

 

Tur Yazıları;

Karadeniz Bisiklet Turu – Samsun
Karadeniz Bisiklet Turu – Ordu
Karadeniz Bisiklet Turu – Giresun
Karadeniz Bisiklet Turu – Trabzon
Karadeniz Bisiklet Turu – Sümela Manastırı
Karadeniz Bisiklet Turu – Uzungöl (hazırlanıyor)
Karadeniz Bisiklet Turu – Rize (hazırlanıyor)
Karadeniz Bisiklet Turu – Ayder Yaylası (hazırlanıyor)
Karadeniz Bisiklet Turu – Artvin (hazırlanıyor)
Karadeniz Bisiklet Turu – Gürcistan/Batum (hazırlanıyor)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Post Navigation