Uzun zamandır düşlediğim ve artık uygulama zamanı geldiğini hissettiğim bu uzun bisiklet turumun heyecanı, henüz hazırlık aşamasında başlamıştı.  Hem bisiklet ekipmanı hemde kamp ekipmanlarımı gözden geçirerek eksik malzemeleri tedarik etmeye başladım. Uzun bisiklet turu yapan gezginlerin gezi yazılarını okuyarak yaşadıkları tecrübelere ortak oldum. Ve böyle bir serüvene bende atılmak üzere hazırlıklara başladım.

Bisiklet ve Ekipman

Bisikletim “Sedona İstanbul”  bu uzun tur için bana göre uygundu. Bu bisiklet ile ilgili incelememe ve düşüncelerime buradan ulaşabilirsiniz. Bisikletim üzerinde gidon ve gidon boğazını değiştirerek kendime daha rahat bir sürüş pozisyonu sağladım. Bagaj ve bagaj çantası da alarak onu yavaş yavaş tur bisikletine dönüştürmeye başladım. Mevcut selem sert olduğu için uzun tura daha uygun rahat bir sele aldım. Komponen olarak bisikletimin üzerinde fren ve vites sistemi tamamen Shimano Tiagra setinden oluşmakta. 3×10 toplam 30 vites olması ise yokuşta da düz yolda da gayet güzel performans almamı sağlıyor. Bu sayede Bolu dağlarına çıkabileceğimi ümit ediyorum 🙂 Tur ekipmanı olarak çok profesyonel ekipmana sahip olmasamda kendime yetebilecek beni yarı yolda bırakmayacağına inandığım türde ekipmanlar tercih ettim. Kolay takılıp çıkartılabilen bir bagaj ve bagaj çantası bu turda bana eşlik edecekti.

Konaklama ve Yemek

Konaklama ihtiyacımı kamp yaparak karşılamayı düşündüğüm için kamp malzemeleri temin etmem gerekiyordu. Çadır olarak Quechua T2, Quechua marka mat ve uyku tulumu, kafa lambası gibi ihtiyacım olan malzemeleride tamamladım. Yemek olarak ise her zaman yanımda bir iki öğün yetecek kadar yiyecek taşıyıp zorda kalmadıkça bunlara dokunmayacaktım ve gittiğim yere özgü, meşhur ne tür yemek varsa onları yemeye özen gösterecektim. Böylelikle farklı lezzetleri de yerinde tatmış olacaktım.

Rota

Bisikletim ve ben artık uzun bir tura çıkmaya hazırdık. 15 günlük yıllık iznimde bulunduğum noktadan bisikletim ile gidebileceğim bana göre en iyi rotayı belirlemek için araştırmalara başladım. İstanbuldan başlamak istediğim turuma Trakya tarafına gitsem 15 gün için kısa bir tur olacağından vazgeçtim. Bandırmaya geçerek Çanakkale üzerinden Ege kıyılarına inmekte ağustos sıcağında çok cazip bir fikir olarak gelmedi. Ve en son Yalova üzerinden Karadenizde doğru gitmeye karar verdim. Karadenizde pedallamanın zorluğunu her ne kadar tahmin etsem de yeşillikler içerisinde pedallamanın vereceği keyif bu zorlukların üstesinden gelmeme yardımcı olacaktır diye düşünerek hangi noktalardan geçeceğimi belirlemeye başladım.

İstanbuldan vapur ile Yalovaya geçerek Yalovadan başlayacak turum Orhangazi, İznik, Pamukova, Taraklı, Göynük, Mudurnu, Abant, Bolu, Gölcük, Gerede, Eskipazar, Karabük, Safranbolu, Bartın ve Amasraya kadar devam edecekti. Öncelikle belirlediğim rotayı bisiklet veya farklı yollarla gezmiş birileri var mıdır diye internette araştırmalarda bulundum ve birkaç yıl önce bisikletle aynı rota olmasa da gideceğim rota üzerindeki bazı noktalardan geçen bir gezginin yazısına rastladım. Tarih olarak eskide olsa bilgi verebileceği düşüncesiyle yazılarını okudum. Bunun dışında rotam üzerindeki tarihi yerleri, müzeleri, o yörelere ait yaşam tarzı ve mutfak kültürlerini araştırdım.

Genel RotaTura tek başıma çıkmayı planlasam da birkaç bisikletçi arkadaşıma bu turda bana eşlik etmesi teklifinde bulundum. Fakat tur planım biraz farklı ve onlarında izin problemi olduğu için şimdilik tek başıma pedallayacaktım.

Tura bayramdan önce istanbuldan başlayacaktım. İznikte büyük dayımlarda ve Pamukovada ise ailemin yanında kalacaktım bundan dolayı ilk 2 gün çadır taşıma derdinden de kurtulmuş olacaktım. Daha sonra yolculuğun zorlu kısımları başlayacaktı. Bayramın ilk 2 gününü ailemle birlikte geçirdikten sonra turuma bayramın 3.günü Pamukovadan devam edecektim. Genel olarak nerelere gideceğime nerede konaklayacağıma da tahmini olarak karar verip gerekli notları aldım.

Malzeme Listesi

Giyim

-1 çift sandalet

-2  adet  gündelik t-shirt

-1 kapri

-2 bisiklet şortu

-2 bisiklet t-shirt

-1 uzun kollu rüzgar engelleyici sweatshirt

-1 yağmurluk

-1 şapka

-1 buff

 

Yedek Malzeme

-1 iç lastik

-Tamir seti

-Pompa

 

Diğer

-Not defteri

-Temel ilk yardım çantası

-Kamp malzemeleri (çadır, mat, uyku tulumu, fener vs.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Post Navigation