Güzergah: Safranbolu – Bartın – Amasra

Güzel bir uykunun ardından sabah kahvaltılık bir şeyler alarak tarihi Safranbolu konakları manzarası eşliğinde başlıyorum tura. 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Şehri olarak ilan edilmiş Safranbolu. Daha önce birkaç kez gelip gördüğüm Safranbolu’da fazla oyalanmadan Bartın istikametine yöneliyorum.

Turun son geçidi ve bisiklet ile geçtiğim 3.geçit olan Ahmetusta Geçidine (1030m) varıyorum. Burada bitkin haldeki bir köpeğe yanımda olan bisküvilerden veriyorum. Oda bir süre eşlik ediyor bana bisiklet turumda.

Ahmetusta geçidinden aşağıya dik bir yokuş iniyorum. Yokuş inerken sürekli fren yapmaktan jantların aşırı ısındığını farkediyorum ve bunun kötü sonuçlara yol açabileceğini bildiğimden süt mısırı satan bir yerde mola veriyorum. Buradaki civar köylerden olan abimiz yol kenarında yetiştirdiği süt mısırlarını satıyor. Semaverde demlediği mis gibi çayı da içerek yola devam ediyorum. Safranbolu Amasra arasındaki yol söylenildiği kadar güzeldi. Yol kenarlarındaki ağaçların dalları tünel oluşturmuş ve sanki ağaç tüneli içerisinde yolculuk ediyormuş hissi veriyordu. Bu yolda bisiklet ile ilerlemenin verdiği his…

Abidpaşa beldesine geldiğimde ev yemekleri yapan bir lokantada yemek yiyorum. Lokanta sahibi Emine Hanım. Örnek bir ev hanımı olarak yerel gazetelere konu olmuş bir hanım. Nazmiye ve Ayşe ablada yanında çalışıyorlar. Menüden kendime uygun tas kebabı ve pilavı uygun görüyorum. Yanında da gerçek tadını ve kokusunu unuttuğumuz  salata geliyor. Uzun zamandır salatalık, domates ve biberin kokusunu o kadar hissetmemiştim.

Turun son ili olan Bartın’a varıyorum. Amasraya geçmeden önce Kamilkoç firmasından yarın gece için dönüş biletimi alıyorum. Bagaj olarak bisikletim olduğu notunu da belirtiyorum. Bartın merkezinde fazla oyalanmadan Amasraya doğru yol alıyorum. Ufukta orman ile deniz arasına kurulmuş bir kasaba gözüküyor. Evet sonunda Amasradayım.

Amasraya vardığımda tamda gün batımına rast geliyorum. Gün batımını izlemek için Amasra’da meşhur Bakacak Tepesine bisikletim ile tırmanıyorum. Giderkende Amasra Kalesi üzerinden geçiyorum. Hafta sonu olduğu için etraf oldukça kalabalık. Gün batımını izlemek için insanlar buraya akın etmişler. Ayrıca Amasra denilince akla gelen Tavşan Adası’da buradan oldukça net olarak gözüküyor.

Bartın’a gelince meşhur pidesinden yemeden olmaz. Akşam yemeği olarak kaşarlı pidesini tadıyorum. Beklentimin altında kalsada güzeldi. Ayrıca Bartında okuyan ilkokul arkadaşım Caner gezmek için geldiği Amasra da benim olduğumu öğrenince haberleşip buluşuyoruz ve birlikte çay içip sohbet ediyoruz. Kendisi beni Bartın’a evine davet etse de bu gece Amasra da sahilde kalmak istediğim için bu teklifi reddetmek zorunda kalıyorum. Daha sonra çadır kurmak için uygun yer bakıyorum ve sahilde birkaç çadır kurulu olduğunu görüyorum. Bende uygun bir yere çadırımı kuruyorum. Gece ilerledikçe kurulan çadırların sayısı artıyor fakat yeni gelen bir çift çadır kurmakta zorlanıyor. Selim abi ve eşi, bu sene farklılık yapmak isteyip 7 kişilik oldukça büyük bir çadırla kamp yapmaya karar vermişler fakat çadırın bir demiri kırılmış. Benden yardım istiyor bende kendisini kırmayıp yardımcı oluyorum ve el birliği ile çadırı onarıp kuruyoruz. Ayrıca yarın sabahtan için kendisi ile anlaşıp erkenden denize girmeyi kararlaştırıyoruz. Bu gece de bisikletim ile koyun koyuna yatmanın verdiği huzur ile uykuya dalıyorum.

Tur Bilgileri

Günlük Alınan Mesafe: 103km
Ortalama Hız: 14.52km/s
Toplam Alınan Mesafe: 625km

Yükseklik Grafiği

Safranbolu - Bartın - Amasra Yükseklik Grafiği

Safranbolu – Bartın – Amasra Yükseklik Grafiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Post Navigation