Güzergah: İznik – Mekece – Pamukova

Sabah yengemin hazırladığı güzel bir kahvaltının ardından yengem ve dayımla vedalaşarak düşüyorum yola. Yaklaşık 25km sürecek olan tatlı bir yokuş bekliyor bugün beni. İznik merkezi içerisinde ağır ağır ilerlerken Roma ve Bizans dönemine ait surları inceliyorum. Memleketi gösteren tabelayı görünce de ise ister istemez heyecanlanıyorum.

İznik şehir merkezinden ayrıldıktan sonra yaklaşık 25km ‘lik bir yokuş başlıyor ve irili ufaklı köylerin içerisinden geçiyorum. Tek gidiş gelişe sahip olan bu dar yolda fazla araç trafik olmamasına rağmen şehirler arası otobüsler ve kamyonlar yanınızdan geçerken tehlikeli olabiliyorlar. Yol kenarlarında bu  yöreye ait ürünlerin satıldığı irili ufaklı birçok tezgah kurulmuş.

25 km’lik yokuşun bittiği noktaya gelirken yol yapım çalışmaları olduğundan bir süre bisiklete binemiyor ve elimde ittirmek zorunda kalıyorum. Neyse ki yol yapım çalışmasının çoğu bölümü bitirilmiş ve daha önce dar ve virajlı olan Çerkeşli – Mekece yolu şimdi çok güzel olmuştu. Nitekim bu güzel yolu değerlendiriyor ve yokuş aşağıya kendimi riske atmadan 76km hıza kadar çıkıyorum. Çerkeşli köyünde ise sulama amaçlı oluşturulmuş yapay gölün kenarında mola veriyorum.

Yokuş aşağı keyifli ve birazda hızlı giderken son anda farkettiğim memleketimin il sınırları içerisine girdiğimi gösteren tabelanın yanında bir fotoğraf çektirmemenin ayıp olacağını düşünerek duruyor ve fotoğraf çekiniyorum. Keyifli yokuşun sonu Mekece köyünde sona eriyor. Doğup büyüdüğüm senelerce yaşadığım ilçe Pamukovaya vardığımda ise farklı duygular kaplıyor içimi. Şehir merkezinde birkaç tanıdığa rastlayınca ister istemez duruyor biraz sohbet ettikten sonra baba ocağına varıyorum. 2 gün dinlendikten ve ailem ile hasret giderdikten sonra çadır ve matımı da alarak yolculuğa buradan devam edeceğim.

Tur Bilgileri

Günlük Alınan Mesafe: 49km
Ortalama Hız: 22.24km/s
Toplam Alınan Mesafe: 125km

Yükseklik Grafiği

İznik - Pamukova Yükseklik Grafiği

İznik – Pamukova Yükseklik Grafiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Post Navigation