Güzergah: İstanbul – Yalova – İznik

Sabah heyecandan olsa gerek alarmdan önce kalkıyorum. Son kontrollerimi de yaparak sabah 07:00 gibi İstanbul Ramiden yola çıkıyorum. İstikamet Yenikapı-Yalova 08:00 vapuru. Trafiğin başlamak üzere olduğu bu saatlerde Yenikapıya doğru ilerlerken içimden de 15 günde olsa kurtuluyorum senden trafik diye geçiriyorum. İskeleye yanaşan vapura “al götür beni artık buradan” diyorum. Vapura bindikten sonra bisikletimi uygun bir yere kilitliyorum ve çantamıda alarak yerime oturuyorum. Yolculuk boyuncada ara ara bisikletime uzaktan da olsa göz kulak oluyorum. Yolculuk esnasında Çapa Tıp Fakültesi Spor Fizyolojisi bölümünden bir doktor abimizin dikkatini çekiyorum ve  kendisi ile tanışıp sohbete başlıyoruz. Çay, poğaça ve simit eşiliğinde kahvaltımızı da birlikte yapıyoruz. 1 buçuk saatlik vapur yolculuğu ardından Yalovaya varıyoruz. İsmini unuttuğum doktor abimiz ile vedalaştıktan sonra gidonumu Orhangazi istikametine doğru çeviriyorum.

Orhangaziye vardığımda fazla oyalanmadan kısa bir mola vererek İzniğe doğru devam ediyorum. İznik Gölünün kuzey kıyısındaki yolu takip ediyorum. Saat 12’ye yaklaştıkça sıcaklık artıyor ve bulduğum ağaç gölgelerinde kısa molalar veriyorum. Boyalıca Köyüne vardığımda bir benzin istasyonuna gidiyor ve tur heyecanı ile dolapta unuttuğum termos suluğum olmadığı için hasret kaldığım soğuk suyu kana kana içiyorum. Benzin işletmecisi aynı zamanda ziraii ürünlerde sattığı için geleni gideni çok. Çoğu gelen merakını gidermek için benimle kısa sohbetler ediyor ve daha sonra işlerine dönüyorlar. İçtiğim ve şişelerime doldurduğum sular içinse ücret istemiyor, ikramımız olsun diyorlar.

Saat 13:00 gibi İzniğe varıyorum. Şehir merkezinde oyalanmadan büyük dayımlara gidiyorum. Dayım beni görünce çok seviniyor, yaşından dolayı yengem tek başına göle yüzmeye gitmesine izin vermediği için bu senede sezonu seninle açacağım diyor. Bende dayıma seve seve eşlik ediyorum. Göl bulanık olduğu için ben göl kenarında dinlenmeyi tercih ediyorum. Dayımın göl sefası bittikten sonra eve geliyoruz ve bir güzel karnımızı doyuruyoruz. Daha sonra dayım bana bahçesinde bu sene yetiştirdiği meyve sebzeleri gösteriyor ve bir yandanda bakımlarını yapıyor. Yengem ise dayımın sadece meyve sebzelerle ilgilendiğini çiçeklerle hiç ilgilenmediğinden yakınıyor. Bende çiçekleri bir güzel sulayıp yengemin gönlünü alıyorum.

Akşam göl manzaralı terasta çay keyfi yaparken bir yandanda turumun ilk gün değerlendirmesini yapıyorum. Termos sulukları evde unutmam dışında yaşadığım bir aksilik gelmiyor aklıma. Bundan sonraki günlerde ise sabah daha erken yola çıkıp öğlen güneşinde dinlenmeyi tercih etmek daha mantıklı olacağa benziyor. Yarın İznikte triatlon yarışları olacak. Sabah en azından yarışın bir kısmını izleyip öyle yola çıkmayı planlıyorum. Yatağıma yattığımda ise yarın 25km’lik uzun bir yokuşu nasıl çıkarım düşünceleriyle uykuya dalıyorum.

Tur Bilgileri

Günlük Alınan Mesafe: 76km
Ortalama Hız: 21.29km/s
Toplam Alınan Mesafe: 76km

Yükseklik Grafiği

Yalova - İznik Yükseklik Grafiği

Yalova – İznik Yükseklik Grafiği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Post Navigation