Aksiyon kamerası denilince ilk akla gelen GoPro olduğu gibi son zamanlarda GoPro ile oldukça kıyaslamalara tabi tutulan Amkov SJ5000 aksiyon kamerasıda fiyat/performans olarak dikkatleri oldukça üzerine çekmekte. Geçtiğimiz hafta elime ulaşan SJ5000 aksiyon kamerasını DX üzerinden ön satışa sunulduğu eylül ayında sipariş etmiştim. Uzun bir bekleyişin ve gümrüğe takılır mı takılmaz mı endişesi taşıdığım süreç nihayet kameranın sorunsuz bir şekilde elime ulaşması ile son buldu. Gerek merak eden arkadaşlarımdan gelen sorular gerekse kamerayı almak isteyip tereddüt yaşayan arkadaşlara referans olması açısından aktarabildiğim kadarıyla kamera hakkında inceleme yapmak istedim. Aslında bu inceleme için bir video hazırlamayı çok istedim ama uygun ortamı sağlayamadığım için yazı yazmakla yetindim. Kamera ile kaydettiğim fotoğraf ve videoları yazının en sonunda görebilirsiniz.

Sj5000

Öncelikle şunu belirtmekte fayda görüyorum. Bu kamera Amkov firması tarafından üretilip SJ5000 model adı verilmiş. Herkes tarafından bilinen SJ4000 ise SJCAM firması tarafından üretilmiştir ve yakın zamanda SJCAM firmasınında SJ5000 modelinde bir aksiyon kamerası satışa sunulmuştur. Yani bu ürünler aynı üretici tarafından üretilmiyor. Bu adreslerden kameraların özelliklere ulaşabilirsiniz. Amkov Sj5000    Sjcam SJ5000  Son olarak bu ürünü DX üzerinden 72.62€ gibi bir fiyata gümrük derdi yaşamadan satın aldım.

SJ5000 kask

Amkov SJ5000 Aksiyon Kamerası Özellikleri;

-Wifi
-14MP 2/3″ CMOS Sensör
-20MP JPEG fotoğraf çekme
-Titreşim engelleyici
-170° geniş açı lens
-4x dijital zoom
-1920*1080 veya 1280×720 video kaydedebilme
-MicroSD kart girişi (Max 32GB)
-1.1×1.3 cm LCD ekran
-1150mAh batarya (3-4 saat)
-30m derinliğe kadar çekim yapabilme
-71.8gr ağırlık
-Boyutları 5,9cm x 4,1cm x 2,28cm
-Mini HDMI Port, ve Micro USB Port

Yukarıda bahsedilen özellikleri inceleyecek olursak;

-SJ4000 modelinden en üstün özelliği Wifi olması ve akıllı telefonlardan kontrol edilebiliyor olması.
-Belirtilen megapiksel özelliklerde video ve fotoğraf çekebiliyorsunuz.
-Titreşim engelleme özelliği SJ4000 modeline göre daha iyi olduğu söyleniyor. (SJ4000 kullanmadığım için bizzat kendi karşılaştırmam değildir.)
-Lens açısı 170° olarak belirtilmiş ama bana çok 170° gibi gelmedi. (Yayınlayacağım fotoğraflardan sizde görebilirsiniz.)
-4x dijital zoom denmiş ama dijital zoom zaten aslında bir zoom değil. O yüzden bu özelliği için iyi ya da kötü yorum yapmıyorum. Benim için olmasada olur.
-Full HD video kaydı yapabiliyor. Yaptığım kayıtları aşağıda izleyebilirsiniz.
-Kamera üzerinde LCD bi ekran var fakat bu ekranda fotoğraf çekmek istediğimiz kareyi görmek için değil sadece kameranın hangi modda olduğu vb. bilgilerin yer aldığı bir ekran. Ayrıca GoPro’da olduğu gibi aksesuar olarak ekran alıp takabileceğiniz bir sokette bulunmuyor.
-Batarya kapasitesi sj4000’e göre arttırılmış. (SJ4000=900mAh)
-Su altı çekim için 30 metre tatmin edici.

SJ4000 ve SJ5000 Karşılaştırması;

SJ5000 ve SJ4000 karşılaştırma

Yukarıdaki karşılaştırmaya sözlü olarak değinecek olursam; SJ5000 genel olarak tüm özellikleri ile SJ4000’e göre daha kabiliyetli şekilde üretilmiş. Peki fiyatlar arasındaki fark neden bu kadar yakın diye soracak olursanız. Bence en önemli etken SJ5000 yanında verilen aksesuarların SJ4000’e göre çok az olması. Bunun yanı sıra ön satış fiyatı 89.99$ idi. Daha sonra ne olur bilemiyoruz elbet. (Not: Şuan direk satış yapılıyor fiyat hala aynı.) Bahsi geçmişken kutu içeriğinede bir göz atalım. Ayrıca ürünler farklı firmaların ürünleri. Muhtemelen Amkov firması Sjcam firmasının edindiği pazara ortak olmak için böyle bir strateji ile pazara girmeyi hedeflemiş olabilir.

Kutu İçeriği;

-Dikkat! Kutu içeriğinde su geçirmez kılıf ve adaptör yok.
-Plastik çerçeve
-2x kaska takma aparatı ve yapıştırıcıları
-J-shaped bağlantısı
-2x plastik kablo bağı
-USB Kablo
-Tripotlara uyumlu takma aparatı
-Bilek bandı (kask için kullanılıyor.)

NOT: Sj5000 modeli neredeyse görünüm olarak GoPro Hero 3 serisi ile aynı üretilmiş. Ve GoPro aksesuarları ile uyumlu. Yani herhangi bir aksesuar için GoPro kamerasına uygun aksesuar satın alabilirsiniz.

Kutu içeriğinde belirttikleri avrupa tarzı adaptör çıkmadı. Çıksada bir işime yaramayacaktı. Kutu içeriği olarak belirttikleri bilek bandı benim araştırmalarıma göre aslında kask için kullanılan aksesuar. Bilek bantlarının daha ergonomik olduğunu görmüştüm. Her neyse açıkçası kutu içeriği bana pek tatmin edici gelmedi.

SJ5000 Kutu İçeriği

Kısaca wifi üzerinden fotoğraf çekme işleminden bahsedecek olursak; App Store ve Google Play üzerinden indirebileceğiniz “AMK-icam” uygulaması ile kameraya wifi üzerinden bağlantı sağlayıp çekmek istediğiniz fotoğrafı veya videoyu görebiliyorsunuz. Ayrıca çözünürlük, parlaklık, iso gibi ayarlarıda bu uygulama sayesinde gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat şunu belirtmeliyim ki uygulama gerçekten çok ilkel, bu durumun uygulamanın henüz yeni olmasından kaynaklandığını ve düzeleceğini ümit ediyorum.

Sanıyorum en merak edilen kısım her ne kadar tanıtım için internette video ve fotoğraflar görsenizde işte en doğal ve gerçek hali ile SJ5000 aksiyon kamerası tarafından kaydedilen fotoğraf ve videolar.

NOT: Videoları 1080p HD formatında izlemenizi öneririm.

Amkov SJ5000 İnceleme Amkov SJ5000 İnceleme Amkov SJ5000 İnceleme Amkov SJ5000 İnceleme Amkov SJ5000 İnceleme

Amkov SJ5000 İnceleme Amkov SJ5000 İnceleme Amkov SJ5000 İnceleme Amkov SJ5000 İnceleme

 

 

16 Thoughts on “Amkov SJ 5000 Aksiyon Kamera İncelemesi

 1. Ahmet Sucaklı 16 Ocak 2015 17:36 tarihinde yorum yaptı:

  Hocam merhaba,

  ürünün kutusu üzerinde AMKOV (aslında AMKÖV) yazıyor mu?

  Ayrıca koyduğunuz ürün fotoğraflarında, ürünün arkasında Amkov da yazmıyor Bildiğim kadarıyla Amkov marka olan modelin adı da Amkov AMK5000 idi ve ürünün arka yüzünde sağ üst köşede yazıyordu.

  Bu arada Amkov firması küçümsenecek bir firma değil herkesin bilmesini isterim, adamlar 2 yıl öncesine kadar CANON ve SONY’nin makinelerini de üretiyorlardı ki Amkov şu an çoğu modelinde CANON lens kullanıyor.

  • Musab Yardım 17 Ocak 2015 22:29 tarihinde yorum yaptı:

   Merhaba,
   Kutuda isim olarak “sportscam” yazıyor. Amkov veya amköv gibi bir ibare yok. Dediğiniz gibi ürünün üzerinde de Amkov falan yazmıyor.

   • ahmet 18 Ocak 2015 21:20 tarihinde yorum yaptı:

    Sordum ureticiye sj5000 modeli de varmış ama onda da urunde amkov yazıyor dedi, o seride de canon lens kullanıyorlarmış… Bilgi bilgidir işinize yarar belki, sizce getirsek satılır mı, distribütör olarak 2 yıl da garanti verirsek talebi olabilir mi? Şu an anlaşmada son aşamadayız, sizin de fikrinizi alayım dedim

    • Musab Yardım 18 Ocak 2015 21:29 tarihinde yorum yaptı:

     Bilgilendirme için teşekkürler, alacak olan arkadaşların işine yarayacaktır elbet.

     Aksiyon kameraları şu sıralar popüler, bundan dolayı talep olacaktır diye düşünüyorum. Yurtdışındaki fiyatlara yakın fiyatlarda satıldığı takdirde talep olur. Fakat yurt dışındaki fiyatlara ek fahiş fiyatlar olduğunda böyle bir kamera alacak kişi sıradan kişi olmayacağı için yurt dışından almayı tercih edecektir diye düşünüyorum.

 2. ahmet 16 Ocak 2015 17:38 tarihinde yorum yaptı:

  Hocam merhaba,

  ürünün kutusu üzerinde AMKOV (aslında AMKÖV) yazıyor mu?

  Ayrıca koyduğunuz ürün fotoğraflarında, ürünün arkasında Amkov da yazmıyor Bildiğim kadarıyla Amkov marka olan modelin adı da Amkov AMK5000 idi ve ürünün arka yüzünde sağ üst köşede yazıyordu.

  Bu arada Amkov firması küçümsenecek bir firma değil herkesin bilmesini isterim, adamlar 2 yıl öncesine kadar CANON ve SONY’nin makinelerini de üretiyorlardı ki Amkov şu an çoğu modelinde CANON lens kullanıyor.

 3. Yasin Genç 25 Ocak 2015 15:11 tarihinde yorum yaptı:

  İnceleme için teşekkürler.
  Amkov ile sj4000 kıyaslaması yapılmış sanırım.
  sj cam sj5000 ile amkov sj5000 arasında ne gibi farklar var.
  Fiyat olarak bariz fark mevcut 89$ verip Amkovmu yoksa 160$ verip sjcam sj5000’mi almalı.
  Video kalitesinin yanında resim çekim özelliğide önemli.
  sj4000’de resim kalitesinden pek memnun olmayanlar vardı.
  Ben ürünleri bir arkadaşım vasıtasıyla çinden getirmeyi düşünüyorum.Çinde iç piyasada dahamı ucuza bulurum diye düşünüyorum?

  • Musab Yardım 25 Ocak 2015 21:45 tarihinde yorum yaptı:

   Merhaba,
   SJcam firmasının fiyatına su geçirmez kılıfta dahil sanırım, ayrıca sjcamda ekranda var. En belirgin farklı özellikleri bunlar. (Muhtemelen kullanılan lens’lerde farklıdır, araştırmak lazım.) Ayrıca SJCam firması amkov’un ürettiği için “fake” olduğunu söylüyor. Ayrıca SJCam’ı internet üzerinden alacaksanız vergide ödemek zorunda kalacaksınız. Ben aldığımda SJCam’ın ürünü satışta değildi. O yüzden ve fiyatıda gayet uygun olduğundan bunu denemek istedim. Açıkçası bozulana kadarda farklı bir aksiyon kamerası almayı düşünmüyorum. Yeni alacaklar için fiyat performans olarak güzel bir ürün. Ek aksesurlar (su geçirmez kılıf, hafıza kartı vb) ile fiyat 300TL ‘yi buluyor.
   Çinden bu ürünün binbir türlüsüde satılıyordur diye tahmin ediyorum. O yüzden fiyata çok aldanmamak lazım.
   Çektiğim fotoğraf ve videoları orjinal boyutları ile yükledim zaten. Sj4000 ile çekilenlerle sizde kıyaslayıp farkı kendiniz görebilir ve yorumlayabilirsiniz. (Bence fazla fark yok. Bir nebze sj5000 daha iyidir.)

   Ek olarak şu videoya bakmanızı öneririm.

 4. yusuf ağaçcı 6 Mart 2015 12:45 tarihinde yorum yaptı:

  Merhabalar öncelikle inlecelemeniz için tşk ederim çok faydalı olmuş. Bır kac hafta once bende bır sjcam5000+ aldım bıkaç defa kayıt yaptım hep 29 ıla 30 dk kayıt yapıyor bataryası bıtmedıgı halde kayıt otomatık olarak duruyordu ancak suan kayıt dugmesıne bastıgım zaman bu29 ıla 30 dk lık kayıtı hep cok kısa, kısa kayıt yapıyor sureklı 5 sn 10 sn veya 1 dk lık kayıtlar halınde parca parca kayıtlar yapıyor bır turlu sorunu cözemedim yardımcı olursanız sevinirim…

  • Musab Yardım 6 Mart 2015 14:45 tarihinde yorum yaptı:

   Merhaba,
   Öncelikle kameranız hayırlı olsun, güle güle kullanın. Yaşadığınız probleme gelecek olursak;
   1-Wifi ile bağlandığınızda video için zaman sınırı girebiliyorsunuz. Bunu aktif etme ihtimaliniz var. Kontrol etmenizi öneririm.
   2- 30dk kayıt problemini bende yaşadım. Yaklaşık 30dk (yani 4GB) kayıt yapmasının sebebi kullandığınız hafıza kartınızın FAT32 dosya formatında biçimlendirilmiş olmasından kaynaklandığını düşünüyordum. FAT32 en fazla 4GB dosya boyutunu desteklediği için.

   Fakat exFAT olarak biçimlendirdiğim zamanda aynı problemin oluştuğunu farkettim. exFAT’ta max dosya sınırı 16EB (exabyte) olduğu için kaydın sonlanmaması gerektiğini düşünüyordum. Fakat ne yazıkki kayıt sonlanıyor.

   Fakat 4GB dosya boyutuna ulaşılınca kayıt sonlanıyor ve otomatik olarak yeni kayda başlıyor bende. Sizde ki durum nasıldır bilemiyorum.

   Konuyla ilgili yaptığım araştırma neticesinde aşağıdaki adreste konuyu oldukça tartışmışlardı ama çözümü henüz yok. Yeni firmware güncellemesi olursa umuyoruz bu problem giderilir.

   http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2299293&page=84

 5. yusuf ağaçcı 8 Mart 2015 13:41 tarihinde yorum yaptı:

  Teşekkür ederim sabah farklı bir hafıza kartı ıle denedım aynı sorun devam ettı bugun mesajını okudum tahmınımce wifi ile bağladığımda zaman sınırı gırmıs olabılırım onu kontrol etmek için cihazı açmaya çalıştım ancak hiç tepki vermedi açılmadı, pc ye taktım ekran yanındakı kırmızı lamba yanıyor ama başka hiç tepki yok pc de görmüyor cihazı. Sanırım cihaz tamamen söndü 🙁 herhangi bir program yukleme vs de yapmadım ama…

 6. Serdar 11 Mayıs 2015 22:12 tarihinde yorum yaptı:

  Cihazı kurcalarken görüntüyü ters çevirdim. Cihazın kullanım kılavuzu çok yetersiz. Çözümü bulamadım. Ne yapmalı?

  • Musab Yardım 12 Mayıs 2015 10:46 tarihinde yorum yaptı:

   Cihazı kapatın bataryasını çıkartın bir süre bekledikten sonra yeniden açın ve gözlemleyin 🙂
   Aynısı benimde başıma geldi ama sonrasında böyle kurcalerken düzeldi. Tekrardan aynı sorunu yaşamadım.

 7. Mehmet Bayraktar 4 Haziran 2015 15:51 tarihinde yorum yaptı:

  Öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ederim bu gün sipariş verdiğim Amköv 5000 Action kamera geldi açtım baktım ancak Foto shot modu bulamadım yani bu kamera Go pro gibi 2 sn 5 sn 10 sn aralıklarla otomatik çekim yapmıyor mu bilginiz varmı yapmıyorsa beş para etmez sorduğumda çinde ki satıcı var demişti geri göndereceğim

  • Musab Yardım 5 Haziran 2015 19:39 tarihinde yorum yaptı:

   Merhaba, benimde bildiğim ve kontrol ettiğim kadarıyla böyle bir özellik yok. (mevcut uygulaması dışında bir uygulama vasıtası ile yapılıyorda olabilir.) Zamanlayıcı varmı diye algılamış olabilirler diye düşünüyorum. Çünkü zamanlayıcı var.

 8. Kemal Kaya 22 Ocak 2017 17:35 tarihinde yorum yaptı:

  GoPro gerek kalitesi, gerekse de ekipmanları ile bütçesi uygun olanların ilk tercih listesinde olmalı derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Post Navigation